ÖZGEÇMİŞ

Kazım ZAİM

Fotograf : Kazım ZAİM

         1948 Yılında Kosova'nın Prizren şehrinde doğdu. 1958 Yılında ailesi ile İstanbul'a göç etti. Fotoğraf merakı annesinin çeyiz sandığında bulduğu cam fotoğraf negatifleri ile 5 yaşlarında başladı. Orta öğrenimi sırasında yaşadıkları Eyüp semtinde, bir fotoğrafçıda okul tatilinde işe başlaması bu işi meslek seçmesine sebep oldu. Öğrenimini yarım bırakarak 1965 Yılında Beyoğlunda sahipleri memleketlisi olan devrin tanınmış Bela ve Baysal Studyolarında askere gidinceye kadar çalıştı. Baysal Stüdyosunda Sami Güner'in yanında çalışması fotoğrafa sanat yönüyle de yaklaşmasını sağladı. 1970 Yılında askerlik dönüşü İstanbul'un Çapa semtinde Foto ZAİM adlı  kendi atölyesini açtı. 1974 Yılında İfsak'a üye oldu. 1988 Yılına  kadar  çalıştırdığı bu atölyesindeki dönemi İstanbul, Anadolu ,Kosova, Bosna ve Makedonya'ya yaptığı fotoğraflama gezileri ile geçti. 1989 Yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yaptırılan zorunlu Türk göçlerini Kapıkule'ye giderek fotoğrafladı.

1985 Yıllarında Tercüman Gazetesi Kültür Sanat köşesinde Fotoğraf Dünyamızdan başlığı ile yazılar yazdı. 1992 SonrasıTürkiye Gazetesi, Tarih Medeniyet, Tarih Düşünce ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Kültür  A.Ş de fotoğraf yönetmeni olarak çalıştı. Bu dönemde Su Güzeli Sebiller, III.Ahmet dönemi çeşmeleri konulu kitaplar için fotoğraflama çalışmaları yaptı.

Habitat için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına 'Şehirler Sultanı İstanbul' fotoğraf albümünün %70 ini fotoğrafladı. Belediye adına düzenlenen fotoğraf yarışmalarında aktif görev aldı. 1995 Yılında 'Aydınlar Bosna'ya'kampanyası ile gittiği Bosna dönüşünde Beyoğlu Belediyesi Sanat galerisinde 'Savaş ve Bosna' konulu karma fotoğraf sergine fotoğrafları ile katılarak bu serginin düzenlemesini yaptı. 1996/98 yıllarında Eyüp Belediyesi adına Eyüp semtinin tarihi ve kültürel dokusunu fotoğraflayarak modern bir arşivi bu ilçe belediyesine kazandırdı. Kâzım ZAİM'in BOSNA/HERSEK konulu bir fotoğraf albümü Vakıfbank tarafından yayınlanmıştır.

Kâzım Zaim 1975/2000 li yıllar arasında Türkiye'de çeşitli konularda düzenlenen fotoğraf yarışmalarında yüzü aşkın ödülün sahibidir.
Açtığı çeşitli sergilerden bazıları şunlardır ;

1976  İsatanbul, İfsak'ta İst.Gazi O.Paşa,Boğazköy fotoğrafları
1992  İsatnbul Basın Müzesinde 'Ödüllü Fotoğraflar'
1995  İstanbul Taksim Atatürk kitaplığında 'İstanbul Çeşmeleri'
1995 İstanbul Taksim Atatürk Kitaplığı İfsak Fotoğraf Günlerinde Fuad Hüdaverdi ile 'İstanbul'un Sokak Kedileri'
1997 İstanbul Fotoğraf Evinde Yusuf Ziya Ademhan anısına 'Kâzım Zaim'den Klasikler'
1998 İstanbul Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezinde 'İstanbul Kabristanlarında Osmanlı Mezartaşları'
1999 İstanbul Tunel Dünya Sanat Galerisinde 'Zorunlu Göçün 10.Yılı
2000 Aydın Söke'de  'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' Gerçekleştirdiği Dia Gösterilerinden bazıları;
1976 'Safranbolu ve Prizren' İsanbul Saraçhane Şehir Tiyatrosu
1976 Kazım Zaim/Özdemir Cebeci İst.Harbiye Şehir Tiyatrosu
1984 Venedik'te bir Gün İstanbul İfsak
1988 'Yugoslavya'da Türk İzleri'İstanbul Türkpetrol Vakfı salonu
1990 Bosna / Hersek İstanbul Fransız Kültür Merkezi
1991 'Fındık Diyarı / Karadeniz' Fransız Kültür Merkezi İstanbul
1994 'Savaş Öncesi Bosna' İstanbul Türk Ocakları divanyolu
2000  'Savaş Sonrası Kosova' İstanbul IRSİKA Yıldız Sarayı Salonu

ANA SAYFA / PORTFOLYO

DEFTER / YAZILANLAR